Turystyka

Drogi Podróżniku!

Jamna bez wątpienia jest miejscowością rozwijającą się w kierunku turystycznym. Jej położenie w sercu Ciężkowicko-Rożnowskiego Parku Krajobrazowego,  dobra infrastruktura, węzeł szlaków pieszych i rowerowych czyni z niej perełkę turystyczną w Gminie Zakliczyn.  Z uwagi na swoje wysokie usytuowanie i specyficzny mikroklimat, w Jamnej stosunkowo długo utrzymuje się śnieg. To bardzo dobra wiadomość dla amatorów nart biegowych lub turowych. Mamy nadzieje,że wkrótce będziecie mogli Państwo korzystać z przygotowanych tras biegowych na Pogórzu . A póki co na pewno można skorzystać z kuligu masywem Jamnej, podziwiając piękne krajobrazy.

Chcąc zatrzymać się na nocleg warto zajrzeć do Schroniska Dobrych Myśli, w którym również możemy skosztować pysznych regionalnych potraw znajdujących się na liście Małopolskiego Dziedzictwa Kulinarnego. Godne polecenia są równie gospodarstwa agroturystyczne Chatka Włóczykija i Gajówka. W Jamnej można próbować znaleźć nocleg w pobliskim ośrodku rekolekcyjnym Dom św. Jacka przy czym trzeba poddać się formule domu rekolekcyjnego związanej z pracą i modlitwą.

Planując wędrówki po szlakach w okolicach Jamnej najlepiej zaopatrzyć się w mapę Pogórze Rożnowskie, Pogórze Ciężkowickie  Autorem map jest firma Compas.

Atrakcje turystyczne, które warto odwiedzić przy okazji pobytu w Jamnej: Dom św. Jacka z ciekawą drogą krzyżowa prowadząca do pustelni leśną ścieżka, kościół MBNN, Dolina męczeństwa upamiętniająca tragiczne wydarzenia września 1944r.,
Taras widokowy przy Chatce Włóczykija z pięknym widokiem na Tatry i Pogórze Rożnowskie – wokół rzeźby lokalnego artysty Stanisława Sochy.
Rezerwat przyrody Diable Skały na Bukowcu oraz drewniany kościółek.
Głaz Wieprzek– pomnik przyrody nieożywionej
Izba regionalna Grociarnia w Jastrzebiejdrewniany kościół pw. Św. Bartłomieja
Muzeum Przyrodnicze Tomków w CiężkowicachSkamieniałe Miasto

Mapy do nabycia w ksiegarniach, a w Jamnej w Chatce Włóczykija, gdzie można też zasięgnąć informacji turystycznej.

Szlak zielony poprowadzi nas obok kaplicy męczeństwa z drewnianymi rzeźbami poprzez las mieszany z buczyną karpacką i jodłą do Bukowca. Tutaj znajduje się drewniany kościołek będący niegdyś cerkwią. W Bukowcu znajduje się jaskinia szczelinowa diabla dziura oraz rezerwat „Diable Skały”. Do Jamnej możemy wrócić tą sama drogą ok 1,5 godz., kontynuować wędrówkę niebieskim szlakiem do Bobowej gdzie znajduje się stacja PKP i przystanek PKS oraz dworek. W przeciwnym kierunku niebieski szlak doprowadzi nas malowniczą trasą do Jeziora Rożnowskiego. Stąd do Jamnej możemy wracamy żółtym szlakiem lub dojeżdżamy autobusem PKS (ok. godz. 18) do Jamnej. 

Szlak żółty w kierunku zachodnim prowadzi do przystanku autobusowego PKS w Jamnej i dalej do Jeziora Rożnowskiego natomiast idąc w kierunku pn.-wschodnim szlakiem czarnym i żółtym dojdziemy do przełączki pod Rosulcem gdzie szlaki się rozdzielają. Podążając szlakiem żółtym dojdziemy do Suchej Góry gdzie znajduje się Ośrodek Edukacji Ekologicznej z ścieżka przyrodniczą oraz źródła wód siarczkowych. Do Jamnej wracamy szlakiem tą samą drogą lub szlakiem zielonym przez Styr skąd malowniczą trasą z panoramą na Rosulec, Jamną, Majdan i cześć Paleśnicy i szosę do Gródka dochodzimy do połączenia z żółtym szlakiem i przechodząc obok Domu św. Jacka i Kościoła na Jamnej wracamy do węzła szlaków przy bacówce. Cała trasa ok. 6 godz. 

Szlak czerwony biegnie od bacówki obok kościoła w Jamnej przyjemną drogą po płaskowyżu do Siekirczyny gdzie skręca w drogę leśna. Po chwili z lewej strony wśród drzew pojawia się głaz Wieprzek skąd możemy podziwiać panoramę Jastrzębiej. Dalej szlak czerwony doprowadzi nas do centrum Jastzrębiej z ładnym drewnianym kościołkiem i węzłem komunikacyjnym PKS. Jest to doskonały punkt widokowy na Jastrzębią. 

Szlak niebieski zamysłem pomysłodawcy i fundatora szlaku (AG) było stworzenie pętli z Jamnej przez Siekierczynę do Bukowca i dalej doliną Paleśnianki do Jamnej. Niestety z uwagi na brak zgody wyznakowania szlaku po gruntach prywatnych zrealizowana została I cześć pomysłu. Można zatem ruszyć spod schroniska w kierunku kościoła i przy pętli szlaków rowerowych w Jamnej skręcić w prawo na „soliska”. Tu idziemy malowniczą drogą z piękną panoramą przez „pańskie pola” w kierunku Siekierczyny. W lesie zejdziemy się ze szlakiem czerwonym biegnącym do Jastrzębiej. W Siekierczynie skręcamy w dół w lewo. Tu z kolei przez moment będzie nam towarzyszyło oznakowanie ścieżki krajoznawczo-geologicznej „Przez Wieprzek”. W dola na asfalcie odbijamy w prawo i po ok. 2 km marszu piękną leśną drogą jesteśmy na Bukowcu. Stąd możemy wrócić do bacówki szlakiem pieszym zielonym lub zielonym rowerowym (w znaczmy stopniu pokrywającym się z zamysłem dalszego ciągu niebieskiej pętli). Idąc zielonym szlakiem rowerowym wzdłuż doliny Paleśnianki napotkamy na łagodny ale bardzo malowniczy wodospad na potoku Paleśnianka. 

Z Jamnej można też dotrzeć pieszo do Skamieniałego Miasta w Cieżkowicach odwiedzając po drodze Dworek Paderewskeigo w Kaśnej Dolnej i muzeum przyrodnicze. W Ciężkowicach znajduje się węzeł komunikacyjny busy, postój Taxi i PKP w kierunku Tarnowa i Nowego Sącza. Do Jamnej można wrócić pieszo lub wspomagając się komunikacją zbiorową do Jastrzębiej.

Wszystkie opisane szlaki piesze są przejezdne rowerem górskim. Dodatkowo dla zwolenników tej formy rekreacji wyznaczone zostały niezależnie odrębne szlaki rowerowe obejmujące swym zasięgiem opisane powyżej atrakcje turystyczne okolic Jamnej. 

 Dla gości bardziej wymagających pragnących skorzystać z kompleksowej oferty rekreacyjnej przygotowane zostały gotowe pakiety turystyczne. To przykładowe propozycje na bazie których można dowolnie modelować formę pobytu  i dostosować atrakcje do indywidualnych potrzeb i możliwości.